Як діяти під час дитячої істерики?

У воєнний час психіка дитини намагається якнайкраще пристосуватись до нових обставин. Реакція дитини на події в країні чи на побутові ситуації може бути загостреною, може проявлятися істерика (істеричний плач або крик).

В таких обставинах у батьків часто недостатньо ресурсу, щоб на них реагувати правильно . Та все ж варто зосередитися, щоб зрозуміти дитину та докласти зусиль, щоб заспокоїти її.

Використовуйте ці поради:

1. Спочатку заспокойтесь самі

Можете взяти в руку якусь річ, спертися на спинку стільця, чи стіну — зараз наших сил та опори може не вистачати.

• Нагадайте собі — істерика означає, що дитина переповнена емоціями. Іноді важливо випустити пару.
  1. Проявіть підтримку

Якщо у дитини істерика, вона не чує наших умовлянь, погроз та нотацій.

• Допоможіть дитині назвати свої емоції (Що ти зараз відчуваєш?).
  • Намагатися озвучити потребу дитини.
  • Істерика потребує берегів — нашої уваги, часто — наших рук та обіймів.
  1. Відновіть контакт

Тільки після того, як потреба дитини почута, усвідомлена можна розпочинати раціональний діалог.

• Почати переказувати те, що було до початку істерики і супровождувати до раціонального висновку.
  1. Зачекайте. Істерика не може припинитись одразу .
  2. Продумайти певні ритуали, коли дитина заспокоїться (обійми, мізинчики, будь-що).

Як говорити з дитиною про війну ?

Війна приносить в життя дітей невизначеність та страх.  Зазвичай відчуття безпеки та захищеності діти шукають у своїх батьків.

Пропонуємо кілька порад щодо розмови з дитиною про війну.

1. Надавайте дитині інформацію відповідно до її віку.

Говоріть з дітьми зрозумілою їм мовою, через казки та історії, де наприклад, козаки боролися проти зла, захищали свою землю (“Котигорошко”, “Чарівні історії про козаків” тощо). Під час розмови стежте за реакціями дитини та будьте уважні до її емоційного стану.  Завершайте розмову тим, що зараз багато людей по всьому світу наполегливо працюють, щоб зупинити війну.

1. Мінімізуйте вплив новин на дитину.

Подумайте про те, щоб вимикати новини при дітях дошкільного або молодшого шкільного  віку. Новинний контент наразі є травмуючим для них, може викликати багато занепокоєння та підсилювати тривогу і страх.

1. Намагайтесь проводити більше часу разом.

Намагайтеся, наскільки це можливо, ввечері, замість перегляду новин з дітьми, робити з ними релаксаційні вправи, грати в ігри, дивитися мультфільми або читати казки разом.

1. Зосередьте увагу на допомозі один одному.

Розкажіть дитині про роботу волонтерів, які надають підтримку всім, хто її потребує, або про те, що робить територіальна оборона. Якщо дошкільня або дитина молодшого шкільного віку захоче підтримати тих, хто допомагає, намалювавши малюнок, плакат або написавши вірш – підтримайте її у цьому.

1. Подбайте про себе.

Обмежте своє перебування в мережі та читання новин, наскільки це можливо. Натомість зосередьтеся на якомусь важливому завданні або робіть те, що допомагає розслабитися та відновитися. Діти зрозуміють реакцію дорослих на новини, тому якщо ви справляєтеся з ситуацією – це допомагає і дітям.

Якщо відчуваєте потребу у допомозі, зверніться до психолога.