Особливості перебігу COVID-19 у дітей. Що потрібно знати батькам.

За словами лікарки, експерта з дитячих інфекційних захворювань Любов Качаліної, захворювання має декілька стадій. Перша — нагадує вірусну інфекцію.

“Протягом першого тижня захворювання може нагадувати грип. Респіраторний синдром: кашель, нежить, висока температура. Коронавірус потрапляє на слизову носоглотки, ока, ротоглотки, потрапляє в кров — іде стадія вірусемії, розмноження вірусу в крові”, — сказала Любов Качаліна.

Наступна стадія виникає на другому тижні захворювання. Різко погіршується стан хворого, виникає імунопатологічна стадія, може знижуватися сатурація (концентрація кисню в крові), уражається слизова легень і виникають пневмонії, плеврити, гостра дихальна недостатність.

За словами Любові Качаліної, третя стадія також є важкою: якщо хворий переніс пневмонію у важкому стані, то вона може тривати до дев’яти місяців.

Якщо дитина захворіла, підвищилася температура, то обов’язково треба звернутися до лікаря вже на першій стадії. Лікар має оцінити стан і призначити лікування в залежності від стадії.

Небезпека захворюваності для дітей залежить від імунного статусу. У дітей з міцною імунною системою захворювання протікає без важких наслідків.

“Але небезпека є у дітей з групи ризику. Це, перш за все, діти з ожирінням І, ІІ ступеня, з цукровим діабетом, онкозахворюваннями, хронічні захворювання дихальної, серцево-судинної системи, хронічні захворювання нирок. Це небезпечно”, — сказала Любов Качаліна.

Виявити штам “Дельта” можуть лабораторії Києва.

“Методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР) ми встановлюємо чи є коронавірус, чи немає. Діагноз ставиться не за обстеженням, а за клінічним захворюванням, клінічному прояву. Враховуючи особливості протікання дельта-вірусу, ми можемо сказати, що в нас є діти і з дельта-інфекцією. Діагноз ставиться на основі клініки”, — розказала Любов Качаліна.

Елементом профілактики захворювання на коронавірус Любов Качаліна назвала вакцинацію.

“По рекомендації ВООЗ діти повинні щепитися з 12 років, але у нас поки це не проводиться. Вакцинується тільки молоде покоління і дорослі. Щепитися повинні і групи ризику: діти і дорослі з ожирінням І, ІІ ступеню, з цукровим діабетом, онкозахворюваннями, хронічні захворювання дихальної, серцево-судинної системи, хронічні захворювання нирок”, — розказала Любов Качаліна.

Також експертка нагадала, що неспецифічною профілактикою захворювання на коронавірус є носіння масок та дотримання соціальної дистанції у два метри.


МОЗ затвердило наказ про обовʼязкову вакцинацію від Covid-19

COVID-сертифікати: змінено правила отримання, додано можливість друку

Міжнародні COVID-сертифікати, отримані через “Дію”, тепер можна роздрукувати. Крім цього, використовувати для цього “Дія.Підпис” більше не треба.

Про це повідомили на сторінці “Дії” в Facebook.

Як сповіщалося, з 1 липня в Україні стартував бета-тест міжнародних COVID-сертифікатів. Документ може отримати той, хто отримав обидві дози дводозної вакцини проти коронавірусу. У серпні Європейський союз офіційно визнав українські COVID-сертифікати у державному застосунку “Дія”.

Тепер цей документ можна роздрукувати. Крім цього, відтепер для його отримання не треба використовувати цифровий “Дія.Підпис”.

Для отримання міжнародного сертифіката слід:

  • Авторизуватися на порталі Дія за допомогою електронного підпису, який можна отримати через банк (інструкція).
  • Натиснути “Отримати СOVID-сертифікат” на головній сторінці або в розділі ”Послуги”.
  • Підписати згоду про обробку персональних даних КЕП.
  • “Дія” шукатиме дані про щеплення користувача в реєстрах, а за підсумками — сформує відповідний сертифікат. Про те, що сертифікат сформований, повідомлять електронною поштою.

Задля того, щоб роздрукувати сертифікат, слід завантажити документ в розділі “Замовлені документи” і блоці “Послуги”.

З міркувань конфіденційності YouTube потребує вашого дозволу для завантаження.
Дозволити

Нагадаємо, також з середині вересня було запроваджено внутрішні COVID-сертифікати, що містять інформацію про вакцинацію проти коронавірусу.

“Жовтий сертифікат” внутрішній COVID-сертифікат можна отримати вже після першого щеплення дводозною вакциною проти COVID-19. Він допоможе уникнути карантинних обмежень “жовтого” рівня. Термін дії — 120 днів.

“Зелений сертифікат” можна отримати після повної імунізації дводозною вакциною або за 14 днів після щеплення однодозною. З його допомогою можна уникнути деяких обмежень “червоного” рівня. Заявлений термін дії — 365 днів.


Голубовська пояснила, в чому головна відмінність вакцин Pfizer, Moderna, AstraZeneca і CoronaVac

Вакцини проти коронавірусу розрізняють за трьома основними типами – мРНК, векторні й інактивовані, які мають найменшу кількість побічних ефектів. До перших належать препарати Pfizer і Moderna, до наступних – AstraZeneca та CoronaVac відповідно.

Докладніше про відмінності цих вакцин розповіла інфекціоністка, заслужена лікарка Ольга Голубовська у коментарі OBOZREVATEL. Розмову вів керівник проєкту Med.Oboz Віктор Литвиненко.

мРНК-вакцини

За словами Голубовської, технологія таких вакцин розроблялася задовго до пандемії. Проте саме в період COVID-19 уперше масово використані препарати, створені за такою методикою, стали застосовувати в людській популяції.

Йдеться про вакцини від компаній Pfizer&BioNTech та Moderna, які містять інформаційну (матричну) РНК.

“Поглинаючись клітинами, вона “навчає” їх виробляти Spike-білок (S-білок) вірусу, а імунна система далі розпізнає його і в кінці реагує утворенням антитіл”, – пояснила інфекціоністка.

Вона додала, що саме S-білок виконує функцію зв’язування (спайки) коронавірусу з клітинами організму. Водночас наявність специфічних антитіл його нейтралізує, й у такому випадку вірус не може проникнути всередину клітини.

Векторні вакцини

Як уже зазначалося, це препарати виробництва Oxford/AstraZeneca й Johnson&Johnson. Їх створювали, використовуючи ослаблені, нерепліковані в організмі людини аденовіруси. Останні виконують роль так званого вектора чи носія “навчального” гена S-білка.

Інактивовані, або вбиті вакцини

Такими є традиційні вакцини, які давно застосовуються в медицині (наприклад, проти поліомієліту). Сьогодні до них належить і китайська вакцина проти коронавірусу CoronaVac. Ще низка аналогічних препаратів перебувають на стадії розробки або вже застосовуються в низці країн.

“За наявними даними, саме інактивовані вакцини сьогодні мають найменшу кількість побічних ефектів. Ще однією важливою перевагою цього типу є формування імунітету до всіх компонентів вірусу, а не тільки до S-білку, де зосереджені всі основні мутації вірусу”, – наголосила Голубовська.